Çiçek: O fezlekeler okunacak

cemil-cicek-fezlekeTBMM Başkanı Cemil Çiçek, muhalefet partilerinin TBMM Genel Kurulu’nun olağanüstü toplanması ve fezlekelerin bilgiye sunulması girişimini, “İlk oturumda fezlekeler bilgiye sunulacak demiştim, gereği yapılacak” sözleriyle değerlendirdi.

Çiçek, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, bu aşamadan sonra fezlekelerin özel bir odada milletvekillerinin incelemesine açılması konusunda ise açık kapı bıraktı. Çiçek, dosyalardaki gizlilik kararı nedeniyle bununla ilgili tutumunu hukukçulardan gelecek rapora göre belirleyeceğini dile getirdi. Çiçek, şunları söyledi:

İLK BİRLEŞİMDE OKUNUR
“Ben konu önüme geldiğinde mevcut uygulamalar ve içtüzüğün gereğini yaparım. Olağanüstü toplantının şartları bellidir. Bu şartlar sağlandığında 16’sında olur, 26’sında olur, genel kurul toplanır. Benim söylediğim söz de gayet açık, ‘ilk birleşiminde fezlekeler bilgiye sunulacak’ dedim. Bunun gereği yapılır. Tartışmaların tamamı hukuka göre değerlendirme yapmamaktan kaynaklanıyor. Benim pozisyonun hukuka göredir. Yeterli imzayla önüme geldiğinde ben daha önce söylediklerimin gereğini yaparım, hukukun gereğini yaparım.

RAPORA GÖRE KARAR VERECEĞİM
Fezlekelerin bilgiye sunulması inceleme hakkı verir mi? Bu ayrı bir tartışma. Gizlilik olan bir konuda meclis nasıl bir pozisyon almalı konusunda hukukçulara danışmaların sürüyor. Bu konuda bana rapor sunulmasını bekliyorum. O rapordan sonra hukuk neyi gerektiriyorsa, ceza muhakemeleri hukuku neyi gerektiriyorsa, ona göre karar veririm. Bilgiye sunmak o konuda kesin bir sonuç doğurmaz. Hukukçulardan gelecek rapora göre karar veririm. Soruşturma önergesi verilmesi durumunda farklı bir süreç işler. Burada yasama faaliyeti değil, adli bir faaliyet yürütmüş olacak. Meclis’e, soruşturma önergesi verilmesi ise 55 imza ile mümkün. Bu sağlanırsa, dosyaların durumu ona göre pozisyon alır. Bunların hepsi değerlendirme konusu. O rapor önüme gelsin, gerekirse partilerden arkadaşlarla da görüşürüm. Hukuka göre pozisyon alacağım.”

Be Sociable, Share!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*