Işık, 50 dekar arazi ile 209 dairenin TÜRGEV’e verildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

turgev-1MHP Kütahya Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Alim Işık; Kütahya’da bulunan ve mülkiyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ait olduğu belirtilen yaklaşık 50 dekar büyüklüğünde arazi ile 209 dairenin TÜRGEV’e verildiği iddialarını TBMM Gündemine taşıdı.

Işık; Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergeleri ile, geçtiğimiz günlerde bazı medya organlarında, Sayın Başbakanın oğlu Bilal Erdoğa’ın da yöneticileri arasında bulunduğu Türkiye Gençlik ve Eğitim Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ile ilgili 1 Mart 2014 tarihinde “TÜRGEV’e bağış yap adaylığı kap” (TIB ID: 2423561934 07.11.2013) manşetiyle haber yapılan ve Salih Koç (TÜRGEV Genel Müdürü) ile Eyüp Eroğlu (Ak Parti Tokat Belediye Başkan Adayı) arasında geçtiği iddia edilen bir ses kaydı yayınlandığını belirterek; anılan ses kayıtlarında adları geçen bazı bürokrat ve siyasiler tarafından Kütahya’da bulunan ve mülkiyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ait olduğu belirtilen yaklaşık 50 dekar büyüklüğünde arazi ile 209 dairenin TÜRGEV’e verildiği veya verileceği iddialarını sorgulayarak konuyu Meclis gündemine taşımıştır.

Yayınlanan ses kayıtlarında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ait olduğu ifade edilen 50 dönüm arazi ile 209 dairenin TÜRGEV’e verildiği veya verileceği iddialarının doğru olup olmadığını soran MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK, Başbakan ve Bakanlara şu soruları yöneltti ve cevap istedi:
“Doğru ise bu arazi ve daireler tapuda kayıtlı hangi taşınmazlardır? Anılan arazi ve daireler halen hangi amaçlarla kullanılmaktadır? Anılan taşınmazlar hangi gerekçe ve onay ile kimlere verilmiştir? Söz konusu tahsisler karşılığında bir ihale yapılmış mıdır? Yapıldı ise ihale ne zaman, hangi bedellerle ve hangi şartlarda yapılmıştır? Adı geçen vakfa şimdiye kadar Kütahya ilinde başka arazi veya bina tahsisi yapılmıştır? Yapıldı ise bunlar hangileridir ve ne zaman yapılmıştır? Anılan arazi ve dairelerin tahsisinde adı geçen vakıf kurucuları ya da yönetim kurulu üyelerinin herhangi bir etkisi olmuş mudur? Anılan ses kayıtlarında adları geçen bürokrat ve siyasilere, yapılan tahsisler karşılığında herhangi bir ekonomik ya da siyasi çıkar sağlanmış mıdır? Hükümetinizin konuya ve medyaya da yansıyan iddialara ilişkin görüşü nasıldır?”

Be Sociable, Share!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*