DEVLET BAHÇELİ’NİN CUMHURBAŞKANI YEMİN TÖRENİ İÇİN TBMM’YE GİDİŞİNİ ELEŞTİRENLERE BAZI HATIRLATMALAR

RUHİ ERSOY’dan DEVLET BAHÇELİ’NİN CUMHURBAŞKANI YEMİN TÖRENİ İÇİN TBMM’YE GİDİŞİNİ ELEŞTİRENLERE BAZI HATIRLATMALAR

MHP liderinin Meclis’teki yemin törenine katılmasını eleştiren bazı kalem ehilleri acaba MHP’nin demokrasi içinde verdiği mücadelelerde hiç yanında olmuşlar mı? Ülkenin dokuz bölgesinde “Milli Değerleri Koru ve Yaşat” temalı dokuz mitingin hangisinde hangi katkıyı sunmuşlar mesela? Yerel seçim çalışmaları esnasında, MHP lideri bir günde 3 il 13 ilçe 4 belde birden gezip insanüstü bir gayretle halka hakikatleri haykırırken bu çabaları takdir edip okurlarına “bu sefer lütfen MHP deyin” diye iki satır yazı kaleme almışlar mı? Cumhurbaşkanı adayı belirlenir belirlenmez hemen öküz altında buzağı arayıp adayın olumsuz eleştirisini yaparak Erdoğan’ın değirmenine su taşıyanlar kim? Sözde fonksiyonunu kaybetmiş kurultay adıyla dağlarda toplanıp kıl çadır içinde Erdoğan desteklensin muhalefet zora düşsün ancak bazılarından öylece kurtuluruz kararı alanlar, bugün Devlet Bahçeli neden yemin törenine katılıyor eleştiri yapmaya kalkıyorlar.

MHP KARARLI DURUŞUNU KESİNTİSİZ SÜRDÜRECEKTİR
Unutulmasın ki, MHP bir yandan hali hazırda yaşanan hukuk ihlalleri için YSK’ya başvurup bu durumun düzeltilmesi ve düzeltmezlerse yarınlarda hesap sormak için devlet arşivine kayıt düşüyor, öte yandan da Erdoğan’ın yemininden sonra hala parti üyesi gibi davranıp 81 vilayete teşekkür mitingleri adı altında her geçen gün iç çekişmeleri ayyuka çıkan ve bölünerek parçalanacağı aşikar olan AKP’ye örtülü destek istemeye kalkışır duyumuna karşı “aynı gün, aynı saat ve aynı yerde biz de miting yapacağız” diyerek Cumhurbaşkanı’nın görev ve sorumluluklarını ihlal edeceği hallerde neler yapabileceğinin ipuçlarını veriyor.

MHP bu kararıyla, milli iradenin tecelli ettiği yer olan TBMM’de Cumhurbaşkanlığı yemin töreninde hazır bulunarak milletin kararına duyduğu saygıyı yansıtacak ve de rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in “en kötü şartlardaki demokrasiyi, en iyi şartlarda getirilmiş bir askeri yönetime tercih ederim” temalı demokratik duruşunu sergileyecektir.

Sonuç olarak;
a-Türk devlet geleneği ile Türk kültür politik hayatına ilişkin değerlendirmeler birbirine karıştırılmaktadır. Birisinin kültürel devamlılığı söz konusu iken diğeri, anlamlı, değerli, önemli ama bugünün yaşayan bir realitesi değildir.

b- Soğuk savaş dönemi milliyetçilik anlayışının hala devam ettiği ve bu manada milli iradenin değil, onun yerine bir gurup elitisitin iradesini ve idaresini haklı göstermekten öte bir şey olmadığı aşikâr olarak ortadadır.

c- Ayrıca Türk devlet geleneğinde milletin aleyhine davranan hakanın tanrının kut vermediği gerekçesiyle indirilmesi gerekir demek ve onu da bugünün şartlarıyla istemek darbe istemine yönelik yine soğuk savaş zihniyetinin göstergesidir. Devlet Bahçeli’nin Devlet geleneğimiz dediği ise Kültürde süreklilik gelişerek değişmek ve devam etmek ve her ne kadar baskı altında olsa da hukuk devleti özelliği, teamüllerin devamıdır.

d- Hukukun Üstünlüğü ilkesini ve Hukuk Devleti anlayışın benimseme sorununun sadece iktidar da olanlarda olmadığı, kendini muhalif sananlarda da mevcut olduğu görülmektedir.

e- Bazı yazarların ifade ettiği;Tanrı İktidar ve Kutalma-verilmesi bu bağlamda tartışılırsa bu çok kısa zamanda Tayyibistlerin Cumhurbaşkanı Tanrıdan Kut aldı propagandasına dönüşür ve buraya malzeme sağlayan da sözüm ona bazı milliyetçiler olur. Unutulmamalıki dombra müziğini Türk Milliyetçileri dinlerken onu ırkçı bulanlar aynı müziğe söz yazıp RTE için söylenince aynı müzikle kendilerinden geçtiler.

f- Yemin törenine dünya liderlerinin davet edildiği ve onlar adına temsilcilerin geldiği önemli sayıda da farklı ülke liderlerinin katılacağı bir törende muhalefetin olmaması bir iç sorundan çok Ülkenin dış dünyaya karşı itibarını tartışmaya açabilir. MHP liderinin ziyaretine gelen yabancı elçilere bile kendisinin şiddetle muhalefet ettiği hükümeti eleştirmemesiyle bu durum arasında doğrudan bir ilinti vardır.

g- Şunu da rahatlıkla ifade edebiliriz ki, hayatını MHP ve Devlet Bahçeli muhalifliğine adamış kesimler MHP yemin töreninde mecliste olmayacağını beyan etseydi, Türk Geleneğini ve milli iradeyi hiçe sayıyorsunuz diyerek yine MHP ve Lideri Devlet Bahçeli’yi eleştireceklerdi. Devlet Bahçeli’nin bu şuurlu ve stratejik tutumu geniş kesimler tarafından mutlaka zaman içinde anlaşılıp hakkı verilecektir.

ORTADOGU_20140825_11

Be Sociable, Share!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*