MHP’DEN 15 TEMMUZ’A “DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ” TEKLİFİ

 

            MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ ile Grup Başkavekilleri Erkan AKÇAY ve Erhan USTA’nın imzasıyla verilen kanun teklifinde 15 Temmuz’un “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olması öngörülüyor.

15 Temmuz’un resmi tatil ilan edilmesi ve Kazan ilçesinin adının “Kahramankazan” olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi MHP’den geldi. Genel Başkan Devlet BAHÇELİ ile Grup Başkanvekilleri Erkan AKÇAY ve Erhan USTA’nın imzasını taşıyan kanun teklifiyle 15 Temmuz “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak ilan edilirken Kazan ilçesinin adı da “Kahramankazan” olarak değiştiriliyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’nin bölünmesi ve bölüşülmesi için yapılan bir hamle olarak nitelendirildi. MHP’nin kanun teklifinin gerekçesinde öne çıkan ifadeler şu şekildedir:

“15 Temmuz,  emperyalist işbirlikçilerin iç savaş denemesi, istila hamlesi, isyan girişimidir. 15 Temmuz girişimi yıllarca sinsice devletin bütün kurumlarına yerleşen ve yerleştirilen, devletin bütün organlarını yok etmeye çalışan sinsi ve hain bir örgütün kalkışma hareketidir. Bu kalkışma, yalnızca seçilmiş hükümet veya milletvekillerini değil, herhangi bir görüşe, siyasi partiye veya politikaya değil, topyekûn millet iradesine, demokrasiye, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumlarına karşı yapılmıştır. Türk milleti tüm varlığıyla hedef alınmıştır. 15 Temmuz darbe girişimi karşısında milletimiz ve milli iradenin temsilcisi olan milletvekilleri demokrasiye ve hukuka sahip çıkmış, fiili durumların oluşmasına fırsat vermemiştir.

            “Bu Mücadele Türk Milletinin Millet Olma Bilinci ve İradesinin Tescilidir”

Türk milleti teröristlerin saldırılarına karşı göğsünü siper etmiş, darbe, isyan ve işgal girişimine karşı tüm dünyaya örnek olacak bir mücadele sergilemiştir. Bu mücadele Türk milletinin millet olma bilinci ve iradesinin büyük bir tescili olmuştur. Türk milleti 15 Temmuz’da devletiyle bir ve bütün olmuş, Cumhuriyetimize, demokrasimize, birlik ve beraberliğimize, bekamıza yönelik tehdidi bertaraf etmiştir. 15 Temmuz’da milletimiz darbecilerin önüne milli vicdanla dikilmiştir. Türk milleti dağılmanın eşiğindeyken yeni bir destan yazarak birliğini muhafaza etmiş, canı pahasına terörist saldırıyı dağıtmıştır.

            “Kazan Mücadelenin Simgelerinden Birisidir”

Darbeci ve isyancılara karşı mücadelede Ankara ili Kazan ilçesi mücadelenin simgelerinden birisi olmuştur. Darbecilerin isyan girişimi için merkez seçtikleri Kazan mücadelenin en çetin olduğu ilçemiz olmuştur. Kazan ilçesi 15 Temmuz darbe ve isyan girişimine karşı kahramanca mücadele ederek demokrasi tarihimizin mihenk taşlarından birisi olmuştur. Kazan ilçesinin kahramanlığının ödüllendirilerek ilçeye “Kahraman” unvanının verilmesi suretiyle ilçenin isminin “Kahramankazan” olarak değiştirilmesi yerinde olacaktır. Bu gereklilik aynı zamanda ilçenin darbe ve isyan girişimine karşı mücadelesinden kaynaklanan bir hakkın teslim edilmesidir.

Kanun teklifindeki bir diğer düzenleme ile 15 Temmuz’un “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak ilan edilmesi amaçlanmaktadır. Cumhuriyet tarihimizin en büyük ihanet, isyan ve işgal girişimine karşı mücadelenin ve bu mücadelede canlarını feda eden aziz şehitlerimizin hiçbir zaman unutulmadan ilelebet saygı ve minnetle anılması amacıyla 15 Temmuz’un bir milli bayram günü ilan edilmesi uygun olacaktır.”

Be Sociable, Share!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*