MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ERKAN AKÇAY’DAN İÇTÜZÜK AÇIKLAMASI: “MHP 24 ÜNCÜ DÖNEMDEKİ UZLAŞMAYA SADIK HAREKET EDİYOR”

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay İçtüzük değişikliği teklifine ilişkin eleştirilere cevap verdi. Akçay, “Milliyetçi Hareket Partisi İçtüzük değişikliğinin altına imzasını atmıştır” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay İçtüzük değişikliği teklifine ilişkin partisine yönelik eleştirilere cevap verdi. Milliyetçi Hareket Partisi’nin muhalefetin sesini kıstığı iddialarını sert bir dille eleştiren Akçay “MHP İçtüzük çalışmalarında TBMM’nin etkinlik ve verimliliğini arttırma yönünde düzenlemelere imza attı. Muhalefetin sesi kısılmıyor. Aksine yasama ve denetim faaliyetleri çerçevesinde TBMM güçlendiriliyor. İçtüzük değişikliği teklifi hazırlanırken 24 üncü dönemde İçtüzük uzlaşma komisyonunda bulunan ve bugün Meclis’de temsil edilen parti gruplarının üzerinde uzlaştığı hükümlere yer verildi. Bazı düzenlemelerde de 24 üncü dönem uzlaşmasından daha ileri ve demokratik düzenlemelere yer verildi. MHP 24 üncü dönemdeki imzasının arkasındadır. Bütün parti grupları İçtüzük değişikliği görüşmelerinde samimiyet ve güven testine tabi olacaktır” dedi.

Konuşma sürelerinin kısaltıldığına dair eleştirilere cevap veren MHP’li Akçay hiçbir söz hakkının kısılmadığını söyledi. Akçay, “Konuşma süreleri ya 24 üncü dönemdeki uzlaşma komisyonunda mutabık kalınan sürelere ya da mevcut meclis teamüllerine uygun hale getirilmektedir” dedi.

Açıklamasında İçtüzük değişikliğine ilişkin milletvekili yemini ve geçici çıkarma cezasına ilişkin düzenlemelere değinen Akçay “CHP İçtüzük değişikliğindeki hangi düzenlemeden rahatsız? Yemin etmeyen milletvekilinin milletvekili hak ve yetkilerinden yararlanamayacak olmasından mı rahatsızlar? Mecliste Türk Milletinin tarihi ve ortak geçmişine hakaret edilemeyeceğinden, Anayasa’nın ilk 4 maddesine aykırı beyanda bulunulamayacağından, Türkiye Cumhuriyetinin Anayasa ve kanunlarda düzenlenen idari yapısı ve yerleşim birimlerine ilişkin Anayasa ve kanunlara aykırı isim ve sıfatlar kullanılamayacağından mı rahatsızlar? CHP kimlerle hareket ediyor, kimlere hizmet ediyorlar?” diye sordu.

“CHP Meclisin Çalışma Saatlerinin Uzatılmasından Mı Rahatsız?”
Meclisin çalışma saatlerine ve TBMM TV yayınlarına da değinen Akçay, “24 üncü dönemdeki uzlaşma komisyonunda Meclisin 20:00’ye kadar çalışması kabul edilmişti, ancak bu içtüzük değişikliğinde meclis çalışmalarının saat 21:00’e kadar uzatılması düzenlenmektedir. Aynı şekilde TBMM TV yayınları da İçtüzüğe girmektedir. CHP 24 üncü dönemdeki uzlaşından daha ileri olan bu düzenlemelerden mi rahatsız?” dedi.

Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “İçtüzük değişikliğine ilişkin şu anki tutumuyla CHP politikaları iflas etmiştir. Biz Milliyetçi Hareket Partisi’yiz. Mecliste muhalefet hakkımızı ve yetkimizi büyük Türk milletinden alırız. Bizim muhalefetimizin sınırları Türk milletinin birliği, Türk devletinin dirliği, Türk vatanının bütünlüğüdür. Terör örgütleriyle kolkola yürüyenler, terör örgütlerinin sözcülüğünü yapanlar kim adına muhalefet yaptığını zannediyor? MHP milli muhalefetin ve milli mukavemetin adresidir Muhalefet yapmayı her şeye karşı olarak düşmanlık yapmak zannediyorlar. MHP’nin yapıcı ve yol gösterici muhalefet örneğini sergilemesinin kısır siyaset içindeki partiler tarafından eleştirilmesi ne kadar doğru bir politika izlediğimizin de açık bir göstergesidir. “

Be Sociable, Share!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*